
Kritikus és kreatív gondolkodás fejlesztése
Developing critical and creative thinking
Biodiverzitás
Előadások és workshop a Jane Goodall Intézet munkatársaival
A kritikus gondolkodás fejlesztése a környezeti nevelésen keresztül (zéróveszteség, teljesen hulladékmentes) című Erasmus+ projekt kapcsán zajló előadássorozatokban a dunaszerdahelyi Neratovicei téri Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskolában a budapesti Jane Goodall intézet munkatársai tartottak színvonalas, egész napos előadás- és workshop-sorozatot.
A Jane Goodall Intézet és annak munkásságának bemutatása után Gáspár Zita környezetbiológus és az intézet pálmaolaj stop koordinátora tartott előadást. A pálmaolaj előállításának és használatának a negatív környezeti hatásairól beszélt, hogy miért fontos a pálmaolaj mentes termékek vásárlása. A második előadás az újrahasznosításról szólt, globális és egyéni szinten. Biztatta a diákságot, hogy részt vegyenek a 'Passzold vissza tesó' programjukban, ahol a régi telefonokat begyűjtik, hogy ne legyen szükség újabb irtásokra a koltán és tantál bányászása miatt.
Az érdekes és tömör előadásokat Munkácsi Brigitta előadása követte az újrahasznosított kozmetikumok témakörben. Bemutatta a "Krémek és illatok" című könyvét is, melyben a hulladékmentes kozmetikumok világába invitál bennünket. Mint hiteles előadó a témában a nap végén egy workshopot is tartott, ahová diákjaink saját, már nem használt pólót hoztak és kozmetikai újrahasznosítható párnát készítettek. A diákok és tanárok nagyon élvezték a közös munkát a budapesti intézet munkatársaival.
Globális és environmentális krízis
A budapesti Jane Goodall tanösvény megtekintése – tanulmányi kirándulás
A pályázat során lehetőségünk volt a diákokkal tanulmányi kiránduláson részt venni, pontosabban a budapesti Jane Goodall tanösvényt tekintettük meg, ahol növény- és állatvilág megismerő workshopot szerveztek nekünk a Jane Goodall önkéntesei. A tanösvény 2018. április 15-én 10 órakor került átadásra, a Budapest II. kerület Kővári út, és az Arad utca kereszteződésében, a sorompónál.
A Hármashatár-hegy déli oldaláról indul a híres természetvédőről, Jane Goodallról elnevezett útvonal, melyet szokatlan turistajelzés, egy sárga női fej jelöl. A tanösvény csupán 6 táblából áll, és 15-20 perc alatt bejárható, viszont a terep nagyon izgalmassá teszi. A túraút a Vörös-kővár nevű hegytetőre visz, melyet dolomit, mészkő és hárshegyi homokkő alkot, utóbbinak köszönhető a talaj jellegzetes vörös színe. A sziklák és kráterek miatt kicsit olyan a környék, mintha a Marson járnánk. Egyes mélyedésekben – ahová mintha meteor csapódott volna be – tűzrakóhelyeket is kialakítottak. A különös táj ritka növényeket és állatfajokat rejteget. A főszereplő a fokozottan védett kaszpi haragossikló, amely az ország legnagyobb testű kígyója, de nem kell tartanunk tőle, hiszen az emberre ártalmatlan. Az ösvény végén a siklóernyősök startpontján találjuk magunkat, ahol sokan piknikeznek és szemlélik kényelmesen elnyújtózva a sportolókat. A mai nap emlékezése felejthetetlen volt minden résztvevő számára. A nap végére mindenki elfáradva és élményekben gazdagon tért haza.